NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Биография: Жан Льофевр
2253
Авансцена

Биография: Жан Льофевр

"В кариерата си имам толкова много ряпа, че бих могъл да направя зеленчукова градина от нея", казва навремето Жан Льофевр, визирайки не особено качествените филми, в които се е снимал. Льофевр, от чието рождение днес се навършват 105 години, е познат на българската публика най-вече с ролята на дребничкия полицай Люсиен Фугас във филмите от хитовата поредица, стартирала през 1964 г. с "Полицаят от Сен Тропе" с Луи дьо Фюнес в главната роля. Тази година се навършиха и 20 години от кончината на Льофевр, който умира на 84-годишна възраст в Маракеш, Мароко, на 9 юли 2004 г

| 03 Октомври 2024, 08:59 ч.
Биография: Жан Льофевр
Биография: Жан Льофевр
Снимка © Бета Филм

"В кариерата си имам толкова много ряпа, че бих могъл да направя зеленчукова градина от нея", казва навремето Жан Льофевр, визирайки не особено качествените филми, в които се е снимал.

В България има много добри актьори и световни режисьори имат избор между големи таланти в кастингите за пиеси на международно ниво. Това е заявил актьорът и режисьор Джон Малкович, цитиран от Народния театър по повод предстоящия си ангажимент като гостуващ режисьор в най-голямата ни трупа.

През ноември е премиерата на антивоенната пиеса „Оръжията и човекът“ на Бърнард Шоу, която Малкович поставя у нас. Идния месец той започва активна работа с избраните актьори. 

Това е второто му гостуване в Народния театър след „В самотата на памуковите полета“ през 2023 г.

„В Народния театър „Иван Вазов“ имах възможността да избирам между поне четирима подходящи актьори за всяка една роля. Бях подготвен, че ще срещна толкова високо ниво поради ли

Изложба живопис и скулптура на Стефан Гълъбов и Никола Станчев ще бъде представена в столичната галерия „Леседра“. Експозицията е озаглавена „(Не)Случайна среща“ и може да бъде разгледана от 28 октомври до 8 ноември, информират организаторите.

Стефан Гълъбов се представя за първи път в галерията. „При първата ми среща с неговото творчество веднага изникна асоциацията с руския конструктивизъм от началото на миналия век. Сега, виждайки най-новите му работи, плод на повече от едногодишно творческо търсене и намиране, все повече се убеждавам в неговия вътрешен порив за непрестанно развитие на своя собствен език и стил. Модерното изкуство е съвременно тогава, когато духът на твореца е в днешното време, независимо от възрастта“, разказва Георги Колев, собственик на „Леседра“.

Той отбелязва, че Никола Станчев вече няколко десети

Почти всички големи имена на джаза започват своето формиране като музиканти първо през класиката, много малко са изключенията. Това каза пианистът Людмил Ангелов, който заедно с „Ансамбъл 5/4 танго“ ще участва в Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер.

„Класиката е в основата на всичко. Няма начин как без класика да се случват нещата. Аз бях доста близък с Милчо Левиев, светла му памет. Той винаги казваше: „Няма джаз, няма рок, няма поп, няма класика. Има добра и добре направена музика“. Това е важното“, посочи Ангелов.

В рамките на концерта в Боровец тази вечер „Ансамбъл 5/4 танго“ ще представи „Сюита за ангела“ от Астор Пиацола. Тя се състои от няколко части, в която се разказва историята на един ангел, като музиката е писана за театрална постановка, разказа Людмил Ангелов. Интересната игра на думи и ситуация е, че ангелът не е някой друг

Пиесата „Дългият път към звездите“ беше представена на сцената на Драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана по време на пътуващия фестивал „Красива наука“, който днес се провежда в града.

Чрез пиесата пред публиката се представят актуални открития за космоса, като в ролята на кандидат за президент в телевизионно студио бе доц. Владимир Божилов. Той пропагандира своите идеи за налагане на научни методи при вземане на политически решения и за инвестиции в космически изследвания, чрез които да бъдат открити нови планети, подобни на Земята, на които има вода и други условия за живот на хората. Според героя на доц. Божилов Земята има „срок на годност“ и човечеството трябва да търси нов дом в космоса.

По време на пиесата той представи новите открития в космоса и новите планети, което стана възможно благодарение на новите т

ABBA Real Tribute Band ще има концерт в София – на 9 октомври в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщиха организаторите от Gost.

По думите им шоуто ще почете 50 години от премиерата на хита Waterloo.

„Ще пеем и танцуваме на Dancing Queen, Gimme Gimme, Super Trouper, Mamma Mia, The Winner Takes It All, Voules Vous и много други“, обещават от екипа на шоуто.

„Вярваме, че този вид музика дори и днес не е загубил популярността си и може да бъде еднакво интересен за музикална публика от всички възрасти, култури и климати“, казват музикантите от ABBA Real Tribute Band.

Формацията ABBA Real Tribute Band е създадена през ноември 2007 г. в Сърбия. Състои от професионални музиканти с опит, събрани с обща цел

Льофевр, от чието рождение днес се навършват 105 години, е познат на българската публика най-вече с ролята на дребничкия полицай Люсиен Фугас във филмите от хитовата поредица, стартирала през 1964 г. с "Полицаят от Сен Тропе" с Луи дьо Фюнес в главната роля.

Тази година се навършиха и 20 години от кончината на Льофевр, който умира на 84-годишна възраст в Маракеш, Мароко, на 9 юли 2004 г. след прекаран инфаркт.

"Тъжният кокершпаньол" Жан Льофевр е един от последните актьори, които въплъщават комичното, типично френското, популярно и донякъде малко старомодно кино. 

Смята се, че хуморът в киното е може би най-зле остаряващият жанр, тъй като носи отпечатъка на своето време или по-просто казано - това, което е карало дядо ви да се залива от смях, е много вероятно да е оставило баща ви безразличен. 

Въпреки това е неоспорим факт, че през 60-те и 70-те години на миналия век Жан Льофевр е наистина популярна звезда - първо като вечната "втора цигулка" наред със звездите на онова време Лино Вентура, Жан Габен, Ален Делон, Луи дьо Фюнес, а после и като главен актьор в най-различни продукции, но с далече по-малък успех.

Игралните късометражни филми „Изповед“ и „Три“, адаптирани за незрящи хора, бяха представени днес премиерно в Националния център за рехабилитация на слепи в Пловдив.

Късометражните филми са адаптирани за незрящи от Сдружение „Арсов Саунд“ и Artessible, които адаптират визуални изкуства за незрящи. Инициативата се осъществява по проект „Филмите – прозорец към един по-достъпен свят“ в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум.

Всъщност това, което направихме, е да използваме ръководство за допълващо описание на визуално съдържание, издадено от Европейския съюз на слепите, като се фокусирахме върху това какво е добре и какво трябва да се избягва при разработване на допълващо описание към визуално изкуство, каза Иван Карастоянов, от Сдружение Artessible, разр

Туристическа обиколка „Сградите разказват“ и среща с екипа на изложбата съпътстват гостуващата експозиция „Истории зад фасадите“, съобщават организаторите от Регионалния исторически музей - София.

Изложбата представлява своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в София, и може да бъде разгледана до 6 октомври.

Като съпътстващо събитие музеят организира туристическа обиколка „Сградите разказват“ на 13 септември.

Тя дава още информация за включените в изложбата истории на обитателите на сградите и самите здания.

Сборният пункт за начало на обиколката е пред централния вход на Музея на София, уточняват организаторите.

От екипа отбелязват, че на 17 септември екипът на изложбата отново ще гостува на Централните хали.

„Там ще бъде представена сл

Пиесата „Лисабон“ на писателя и драматург Захари Карабашлиев ще бъде представена за първи път пред българска публика и в пълния си текст, в Младежкия театър „Николай Бинев“ – на 29 и 30 ноември, съобщават от трупата.

По думите им в текста са вплетени теми за свобода и подчинение, идентичността и невъзможността за излизане от собствените ни затвори, смисъл и безсмислие, абсурд и истина, изследва подчинението на собствените ни страхове, цената на човешкия живот, както и ролята на… царевицата.

„Седемнадесет години, след като за първи път стъпих на сцената на Младежкия театър като актриса, стъпвам отново за първи път, но като режисьор. Вълнението е голямо, пиесата – нереално страхотна, екипът – въздушно-креативен, а актьорите – изключителни“, коментира

Румънският град Тимишоара, който бе Европейска столица на културата през 2023 г., е домакин на изложбата „Светлините на Караваджо“. Тя включва 43 произведения, сред които и известната картина „Момче, ухапано от гущер“, подписана от италианския художник Микеланджело Мериси да Караваджо. 

Картините на стойност 84 милиона евро могат да бъдат разгледани до 28 февруари 2025 г. в Националния музей за изукството. Те са от частната колекция на изкуствоведа Роберто Лонги. Изложбата включва творби и от други велики художници от епохата на барока, като Лоренцо Лото и Хосе де Рибера.

„Става дума за всички онези, които вдъхновиха и накрая последваха Караваджо в посока на иновациите, които той донесе в областта на живописта: драматизма, контрастите, диагоналите, композицията, този новаторски дух, който въвежда, без всъщност да си дава сметка за въз

Как Христофор Колумб се подготвя за експедицията, при която на 12 октомври 1492 г. е открито първото късче от земите, наречени по-късно Америка? Какви са били корабите, с които отплава? Как е изглеждала каютата, обитавана от  Колумб? Какъв маршрут са следвали мореплавателите? С какво са били натоварени плавателните съдове?

Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия. Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция. Целта е да се намери по-пряк път до "Индиите", към които роденият в Генуа мореплавател смятал, че се насочва. 

Плавателните съдове тръгват от пристанището в Палос де ла Фронтера на 3 август 1492 г., а 33 дни по-късно

Льофевр е по-убедителен във второстепенните роли, тъй като вероятно няма мотивацията да изнесе на плещите си филм със собственото си изпълнение. Особено ако то е мотивирано не от потенциала или качеството на сценария, а от необходимостта да изплати хазартните му дългове.

Жан Льофевр и неколцина негови приятели са редовни посетители на казината в Довил и Трувил - разточителни купонджии и очевидно комарджии без късмет. Сред тях са Франсис Бланш, Робер Дери, Жан Ришар или по-голямата част от трупата "Бранкиньол" на Дери. 

Днес вече забравена, тя е една от първите френски комедийни трупи с успешни представления в САЩ и Англия, където вдъхновява младия британски комик с внушителен ръст Джон Клийз. Клийз впоследствие е сред членовете на популярната британска комедийна трупа "Монти Пайтън". 

Жан Льофевр е роден на 3 октомври 1919 г. близо до Валансиен. Започва да пее и играе като любител, но после се насочва към кариера в областта на медицината, която започва да изучава, преди войната да прекъсне следването му. 

По-късно Льофевр получава диплома от консерваторията и започва да се изявява в парижките кабарета. Именно в тази среда той се запознава с Робер Дери, който го кани да се присъедини към трупата му. След периода на "Бранкиньол" Жан Льофевр се насочва освен към театъра и към киното, и по-специално към популярното кино. 

В стихията си като актьор в поддържащи роли, той се снима със звезди като Шарл Трене, Жан Габен и най-вече с най-вече с Лино Вентура, Бернар Блие и Франсис Бланш в култовата класика "Стрелящи чичовци" (Les Tontons flingueurs) от 1963 г.

По това време Жан Льофевр снима по 3-4 филма годишно и започва да си създава име. Парите идват бързо, за да бъдат похарчени още по-бързо в казината, където е редовен посетител. Не липсват и данъчни проблеми, които го принуждават да пръсне много пари и повлияват на посоката, в която поема кариерата му. 

Жан Льофевр се превръща в ключова фигура в света на комедията и прави един след друг филми с постоянна скорост. Поредици, сред които хитовата за приключенията на полицаите от Сен Тропе, преплетени с десетки други филми, му носят слава и признание. 

С физиономия на "тъжен кокершпаньол", както го нарича Лино Вентура, Льофевр става известен със специфичната роля на дребничкия, не особено умен и леко мекушав французин. 

През 70-те години на миналия век френската лежерна комедия започва да залязва или поне да печели по-малко пари, тъй като пазарът е пренаситен, а популярните икони са остарели. Актьори с "по-тежки роли" - Патрик Дьовер, Жерар Депардийо, Бернар-Пиер Донадийо, Ален Делон, жънат дивидентите на популярното кино, а американските филми започват да заливат Франция. 

По това време Жан Льофевр започва да се "губи" - отново по финансови причини, в неуспешни или скучни филми. Въпреки че през този период има няколко приятни изяви, през 80-те години актьорът става все по-безинтересен и карикатурен, изпълнявайки все по-глуповати роли във филми, които зрителите бързо забравят. 

Въпреки че Жан Льофевр продължава да изкарва повече от честно прехраната си, качеството вече не е на ниво. В опит да  преоткрие успеха, той се насочва към театъра, участвайки в поредица от булевардни пиеси, най-често в образа на застаряващ буржоа. 

Баналният образ на Жан Льофевр вече е гравиран върху неръждаема стомана. Може би актьорът вече не се интересува от киното - или обратното, и през 90-те години той се превръща в любимец на телевизионната публика с участия в различни продукции. 

Кариерата на Жан Льофевр обхваща над 100 филма и стотици представления. Актьорът е работил и с други свои именити колеги Мишел Галабрю, Жан-Пол Белмондо, Бурвил, както и с режисьори като Жан Жиро, Едуар Молинаро, Жорж Лотнер, Ив Робер, Роже Вадим и Коста-Гаврас. Сред най-известните филми с негово участие са "Полицаят от Сен Тропе", "Големият банков обир", "Полицаят в Ню Йорк", "Полицаят се жени", "Полицаят се пенсионира".

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 13:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
2253
Авансцена

Биография: Жан Льофевр

"В кариерата си имам толкова много ряпа, че бих могъл да направя зеленчукова градина от нея", казва навремето Жан Льофевр, визирайки не особено качествените филми, в които се е снимал.Тази година се навършиха и 20 години от кончината на Льофевр, който умира на 84-годишна възраст в Маракеш, Мароко, на 9 юли 2004 г. след прекаран инфаркт.

| 03 Октомври 2024, 08:59 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Жан Льофевр
Биография: Жан Льофевр
Снимка © Бета Филм

"В кариерата си имам толкова много ряпа, че бих могъл да направя зеленчукова градина от нея", казва навремето Жан Льофевр, визирайки не особено качествените филми, в които се е снимал.

Льофевр, от чието рождение днес се навършват 105 години, е познат на българската публика най-вече с ролята на дребничкия полицай Люсиен Фугас във филмите от хитовата поредица, стартирала през 1964 г. с "Полицаят от Сен Тропе" с Луи дьо Фюнес в главната роля.

В България има много добри актьори и световни режисьори имат избор между големи таланти в кастингите за пиеси на международно ниво. Това е заявил актьорът и режисьор Джон Малкович, цитиран от Народния театър по повод предстоящия си ангажимент като гостуващ режисьор в най-голямата ни трупа.

През ноември е премиерата на антивоенната пиеса „Оръжията и човекът“ на Бърнард Шоу, която Малкович поставя у нас. Идния месец той започва активна работа с избраните актьори. 

Това е второто му гостуване в Народния театър след „В самотата на памуковите полета“ през 2023 г.

„В Народния театър „Иван Вазов“ имах възможността да избирам между поне четирима подходящи актьори за всяка една роля. Бях подготвен, че ще срещна толкова високо ниво поради ли

Изложба живопис и скулптура на Стефан Гълъбов и Никола Станчев ще бъде представена в столичната галерия „Леседра“. Експозицията е озаглавена „(Не)Случайна среща“ и може да бъде разгледана от 28 октомври до 8 ноември, информират организаторите.

Стефан Гълъбов се представя за първи път в галерията. „При първата ми среща с неговото творчество веднага изникна асоциацията с руския конструктивизъм от началото на миналия век. Сега, виждайки най-новите му работи, плод на повече от едногодишно творческо търсене и намиране, все повече се убеждавам в неговия вътрешен порив за непрестанно развитие на своя собствен език и стил. Модерното изкуство е съвременно тогава, когато духът на твореца е в днешното време, независимо от възрастта“, разказва Георги Колев, собственик на „Леседра“.

Той отбелязва, че Никола Станчев вече няколко десети

Почти всички големи имена на джаза започват своето формиране като музиканти първо през класиката, много малко са изключенията. Това каза пианистът Людмил Ангелов, който заедно с „Ансамбъл 5/4 танго“ ще участва в Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер.

„Класиката е в основата на всичко. Няма начин как без класика да се случват нещата. Аз бях доста близък с Милчо Левиев, светла му памет. Той винаги казваше: „Няма джаз, няма рок, няма поп, няма класика. Има добра и добре направена музика“. Това е важното“, посочи Ангелов.

В рамките на концерта в Боровец тази вечер „Ансамбъл 5/4 танго“ ще представи „Сюита за ангела“ от Астор Пиацола. Тя се състои от няколко части, в която се разказва историята на един ангел, като музиката е писана за театрална постановка, разказа Людмил Ангелов. Интересната игра на думи и ситуация е, че ангелът не е някой друг

Пиесата „Дългият път към звездите“ беше представена на сцената на Драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана по време на пътуващия фестивал „Красива наука“, който днес се провежда в града.

Чрез пиесата пред публиката се представят актуални открития за космоса, като в ролята на кандидат за президент в телевизионно студио бе доц. Владимир Божилов. Той пропагандира своите идеи за налагане на научни методи при вземане на политически решения и за инвестиции в космически изследвания, чрез които да бъдат открити нови планети, подобни на Земята, на които има вода и други условия за живот на хората. Според героя на доц. Божилов Земята има „срок на годност“ и човечеството трябва да търси нов дом в космоса.

По време на пиесата той представи новите открития в космоса и новите планети, което стана възможно благодарение на новите т

ABBA Real Tribute Band ще има концерт в София – на 9 октомври в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщиха организаторите от Gost.

По думите им шоуто ще почете 50 години от премиерата на хита Waterloo.

„Ще пеем и танцуваме на Dancing Queen, Gimme Gimme, Super Trouper, Mamma Mia, The Winner Takes It All, Voules Vous и много други“, обещават от екипа на шоуто.

„Вярваме, че този вид музика дори и днес не е загубил популярността си и може да бъде еднакво интересен за музикална публика от всички възрасти, култури и климати“, казват музикантите от ABBA Real Tribute Band.

Формацията ABBA Real Tribute Band е създадена през ноември 2007 г. в Сърбия. Състои от професионални музиканти с опит, събрани с обща цел

Тази година се навършиха и 20 години от кончината на Льофевр, който умира на 84-годишна възраст в Маракеш, Мароко, на 9 юли 2004 г. след прекаран инфаркт.

"Тъжният кокершпаньол" Жан Льофевр е един от последните актьори, които въплъщават комичното, типично френското, популярно и донякъде малко старомодно кино. 

Игралните късометражни филми „Изповед“ и „Три“, адаптирани за незрящи хора, бяха представени днес премиерно в Националния център за рехабилитация на слепи в Пловдив.

Късометражните филми са адаптирани за незрящи от Сдружение „Арсов Саунд“ и Artessible, които адаптират визуални изкуства за незрящи. Инициативата се осъществява по проект „Филмите – прозорец към един по-достъпен свят“ в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум.

Всъщност това, което направихме, е да използваме ръководство за допълващо описание на визуално съдържание, издадено от Европейския съюз на слепите, като се фокусирахме върху това какво е добре и какво трябва да се избягва при разработване на допълващо описание към визуално изкуство, каза Иван Карастоянов, от Сдружение Artessible, разр

Туристическа обиколка „Сградите разказват“ и среща с екипа на изложбата съпътстват гостуващата експозиция „Истории зад фасадите“, съобщават организаторите от Регионалния исторически музей - София.

Изложбата представлява своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в София, и може да бъде разгледана до 6 октомври.

Като съпътстващо събитие музеят организира туристическа обиколка „Сградите разказват“ на 13 септември.

Тя дава още информация за включените в изложбата истории на обитателите на сградите и самите здания.

Сборният пункт за начало на обиколката е пред централния вход на Музея на София, уточняват организаторите.

От екипа отбелязват, че на 17 септември екипът на изложбата отново ще гостува на Централните хали.

„Там ще бъде представена сл

Пиесата „Лисабон“ на писателя и драматург Захари Карабашлиев ще бъде представена за първи път пред българска публика и в пълния си текст, в Младежкия театър „Николай Бинев“ – на 29 и 30 ноември, съобщават от трупата.

По думите им в текста са вплетени теми за свобода и подчинение, идентичността и невъзможността за излизане от собствените ни затвори, смисъл и безсмислие, абсурд и истина, изследва подчинението на собствените ни страхове, цената на човешкия живот, както и ролята на… царевицата.

„Седемнадесет години, след като за първи път стъпих на сцената на Младежкия театър като актриса, стъпвам отново за първи път, но като режисьор. Вълнението е голямо, пиесата – нереално страхотна, екипът – въздушно-креативен, а актьорите – изключителни“, коментира

Румънският град Тимишоара, който бе Европейска столица на културата през 2023 г., е домакин на изложбата „Светлините на Караваджо“. Тя включва 43 произведения, сред които и известната картина „Момче, ухапано от гущер“, подписана от италианския художник Микеланджело Мериси да Караваджо. 

Картините на стойност 84 милиона евро могат да бъдат разгледани до 28 февруари 2025 г. в Националния музей за изукството. Те са от частната колекция на изкуствоведа Роберто Лонги. Изложбата включва творби и от други велики художници от епохата на барока, като Лоренцо Лото и Хосе де Рибера.

„Става дума за всички онези, които вдъхновиха и накрая последваха Караваджо в посока на иновациите, които той донесе в областта на живописта: драматизма, контрастите, диагоналите, композицията, този новаторски дух, който въвежда, без всъщност да си дава сметка за въз

Как Христофор Колумб се подготвя за експедицията, при която на 12 октомври 1492 г. е открито първото късче от земите, наречени по-късно Америка? Какви са били корабите, с които отплава? Как е изглеждала каютата, обитавана от  Колумб? Какъв маршрут са следвали мореплавателите? С какво са били натоварени плавателните съдове?

Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия. Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция. Целта е да се намери по-пряк път до "Индиите", към които роденият в Генуа мореплавател смятал, че се насочва. 

Плавателните съдове тръгват от пристанището в Палос де ла Фронтера на 3 август 1492 г., а 33 дни по-късно

Смята се, че хуморът в киното е може би най-зле остаряващият жанр, тъй като носи отпечатъка на своето време или по-просто казано - това, което е карало дядо ви да се залива от смях, е много вероятно да е оставило баща ви безразличен. 

Въпреки това е неоспорим факт, че през 60-те и 70-те години на миналия век Жан Льофевр е наистина популярна звезда - първо като вечната "втора цигулка" наред със звездите на онова време Лино Вентура, Жан Габен, Ален Делон, Луи дьо Фюнес, а после и като главен актьор в най-различни продукции, но с далече по-малък успех.

Льофевр е по-убедителен във второстепенните роли, тъй като вероятно няма мотивацията да изнесе на плещите си филм със собственото си изпълнение. Особено ако то е мотивирано не от потенциала или качеството на сценария, а от необходимостта да изплати хазартните му дългове.

Жан Льофевр и неколцина негови приятели са редовни посетители на казината в Довил и Трувил - разточителни купонджии и очевидно комарджии без късмет. Сред тях са Франсис Бланш, Робер Дери, Жан Ришар или по-голямата част от трупата "Бранкиньол" на Дери. 

Днес вече забравена, тя е една от първите френски комедийни трупи с успешни представления в САЩ и Англия, където вдъхновява младия британски комик с внушителен ръст Джон Клийз. Клийз впоследствие е сред членовете на популярната британска комедийна трупа "Монти Пайтън". 

Жан Льофевр е роден на 3 октомври 1919 г. близо до Валансиен. Започва да пее и играе като любител, но после се насочва към кариера в областта на медицината, която започва да изучава, преди войната да прекъсне следването му. 

По-късно Льофевр получава диплома от консерваторията и започва да се изявява в парижките кабарета. Именно в тази среда той се запознава с Робер Дери, който го кани да се присъедини към трупата му. След периода на "Бранкиньол" Жан Льофевр се насочва освен към театъра и към киното, и по-специално към популярното кино. 

В стихията си като актьор в поддържащи роли, той се снима със звезди като Шарл Трене, Жан Габен и най-вече с най-вече с Лино Вентура, Бернар Блие и Франсис Бланш в култовата класика "Стрелящи чичовци" (Les Tontons flingueurs) от 1963 г.

По това време Жан Льофевр снима по 3-4 филма годишно и започва да си създава име. Парите идват бързо, за да бъдат похарчени още по-бързо в казината, където е редовен посетител. Не липсват и данъчни проблеми, които го принуждават да пръсне много пари и повлияват на посоката, в която поема кариерата му. 

Жан Льофевр се превръща в ключова фигура в света на комедията и прави един след друг филми с постоянна скорост. Поредици, сред които хитовата за приключенията на полицаите от Сен Тропе, преплетени с десетки други филми, му носят слава и признание. 

С физиономия на "тъжен кокершпаньол", както го нарича Лино Вентура, Льофевр става известен със специфичната роля на дребничкия, не особено умен и леко мекушав французин. 

През 70-те години на миналия век френската лежерна комедия започва да залязва или поне да печели по-малко пари, тъй като пазарът е пренаситен, а популярните икони са остарели. Актьори с "по-тежки роли" - Патрик Дьовер, Жерар Депардийо, Бернар-Пиер Донадийо, Ален Делон, жънат дивидентите на популярното кино, а американските филми започват да заливат Франция. 

По това време Жан Льофевр започва да се "губи" - отново по финансови причини, в неуспешни или скучни филми. Въпреки че през този период има няколко приятни изяви, през 80-те години актьорът става все по-безинтересен и карикатурен, изпълнявайки все по-глуповати роли във филми, които зрителите бързо забравят. 

Въпреки че Жан Льофевр продължава да изкарва повече от честно прехраната си, качеството вече не е на ниво. В опит да  преоткрие успеха, той се насочва към театъра, участвайки в поредица от булевардни пиеси, най-често в образа на застаряващ буржоа. 

Баналният образ на Жан Льофевр вече е гравиран върху неръждаема стомана. Може би актьорът вече не се интересува от киното - или обратното, и през 90-те години той се превръща в любимец на телевизионната публика с участия в различни продукции. 

Кариерата на Жан Льофевр обхваща над 100 филма и стотици представления. Актьорът е работил и с други свои именити колеги Мишел Галабрю, Жан-Пол Белмондо, Бурвил, както и с режисьори като Жан Жиро, Едуар Молинаро, Жорж Лотнер, Ив Робер, Роже Вадим и Коста-Гаврас. Сред най-известните филми с негово участие са "Полицаят от Сен Тропе", "Големият банков обир", "Полицаят в Ню Йорк", "Полицаят се жени", "Полицаят се пенсионира".

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.